Бджолопакет має стандартні параметри. Він повинен містити не менше 1 кг 200 гр бджіл, 2 рамки бджолиного розплоду і 3 кг корму. У таких пакетах рідко зустрічаються літні бджоли, зазвичай він містить тих представників виду, які обсиживают рамки з бджолиним розплодом. У ньому міститься і молода матка. Її вік не повинен перевищувати два роки. Пчелопакет характеризується наявністю молодих бджіл, сильної плодової матки і друкованого розплоду. У відрізните від бджолосім'ї, пакети можна придбати тільки лише у весняну пору.
Пакет бджіл використовується для перевезення чи висилання бджіл і матки поштою (у легких фанерних ящиках). Маток можуть відправляюти окремо або разом з основною масою бджіл в пакеті.
Пакети бувають 6-, 5- і 4-рамкові. Зазвичай кількість розплоду в таких пакетах оговорюється між постачальником та замовником. У 6-рамковому П. має бути не менше ніж 1,5 кг бджіл, плідна матка, 6 відбудованих стільників, З з яких переважно печатного розплоду. Щоб не відбулося обривів стільників у дорозі, у кожній рамці має бути не більше 2 кг. кормового меду. Формують пакети напередодні їхнього відправлення.
У 5- рамковому пакеті повинно бути 1,3 -1,4 кг. бджіл. Часто середню рамку в такому пакеті ставлять порожньою для кращого вентилювання.
У 4-рамковому пакеті має бути 1,2 кг. бджіл, чотири добре відбудовані стільники, два з яких — із печатним розплодом і 4-5 кг. меду.
При придбанні бджіл у пакетах заздалегідь готують вулики.
Термін утримання пакетної матки в пересильній кліточці залежить від стану матки й супровідних бджіл. Якщо отримані бджоли живі, рухливі, перебувають у нормальному стані, то матку можна протримати ще 2-3 дні. Якщо ж частина супровідних бджіл загинула, а решта малорухомі, то матку необхідно, не відкладаючи, пересадити в бджолосім'ю. Якщо на вулиці — непогожа холодна погода, вулик вносять у тепле приміщення з одним вікном. Сім'ю злегка обробляють димом, формують від неї відводок і підсаджують у нього матку.
При вимушеному зберіганні матку в кліточці утримують при температурі 16-20 С у темному приміщенні. Кліточку потрібно оглядати щодня й підгодовувати бджіл невеликою кількістю рідкого меду.
Слід мати на увазі, що повноцінними бувають лише ранні П., отримані в травні — на початку червня. Для деяких регіонів цей період можить розтягнутися від квітня до червня. Пізні бджоло-пакети не зможуть розвинутися в досить сильну сім'ю й добре перенести зимівлю. П., отримані пізніше від зазначених строків, необхідно підсилити за рахунок наявних сильних сімей або ж об'єднати кілька (2-3) П.
В сім'ї з яких формувалися пакети, після відбору матки і печатного розплоду, підставляють заздалегіть підготовлену матку чи маточник. Такі сім'ї зможуть наростити силу до головного медозбору.
|