Дія неонікотиноїдів , (НН). В 1992 році фірма «Байєр», (В Україні фірма діє з цього ж року. Прим. Ред.). впровадила на європейський ринок неонікотиноїди проти шкідливих комах. НН знищують комах шляхом блокування нервових імпульсів та блокування м’язів. З часу початку використання НН відзначається масова загибель бджіл в США та Європі. Вплив цих препаратів на мозок бджоли подібний до впливу нікотину на мозок людини. НН надзвичайно збуджують нервові синапси, перевантажуючи сенсоричну систему і нищать координацію дії м’язів. Отруєні бджоли сильно збуджені і дрижать спадаючи з квітів. Неонікотиноїди від 5000 до 10800 разів є отруйнішими від дусту (ДДТ). Ними обробляють насіння пшениці, ріпаку, кукурудзи і сої. Вони розчинні у воді і тривало зберігаються у грунті. (Піврозпад у грунті становить 18 років, а перехід в інші сполуки у грунті робить їх ще отруйнішими). Зрозуміло, що заборона використання на два роки нічого не змінить. Ці препарати є системними, а це значить, що попадають у всі тканини рослини. Особливо накопичуються у нектарі та пилку діючи токсично на бджіл.
Присутність неонікотиноїдів у грунті робить отруйними всі рослини, які на ньому ростуть, в тому числі й бур’яни і їх цвіт. Однак, реальна небезпека для бджіл від цих інсектицидів є ледь помітною і прихованою. Ми не помічаємо вбитих неонікотиноїдами бджіл. Споживаючи нектар, беручи пилок, бджоли за хвилину накопичують в собі НН, отримуючи летальне отруєння. Отрута пошкоджує нервову систему і бджоли-збирачки не можуть повернутися назад до вулика. Це явище називають CCD (Colony Collapse Disorder). (в Польщі CCD називають по різному. Мацєй Вінярскі вважає, що найкраще підходить визначення: «синдром масової загибелі медоносних бджіл») За повідомленнями пасічників у вуликах залишалось трохи молодих бджіл, розплід, матка і повні щільники меду. Дуже мало мертвих бджіл було у вуликах та біля них. Ціла популяція робочих бджіл гинула без сліду десь у полі. Сім’ї стають приречені на загибель. Смертельні випадки і можливість виживання бджіл також залежать від: 1. Різної активності бджіл у сім’ї; 2. Догляду і годівлі личинок а також від взаємодії (взаємодопомоги) між бджолами (зокрема у боротьбі із паразитами); 3. Терморегуляції у вулику.
Від отруєння спостерігаємо вражаючу і ненормальну поведінку бджіл: вони не можуть ховати, (ворухнути) язичків; тремтять (неконтрольовано) на щільнику; не можуть передати інформацію звивистим танцем; втрачають можливість розпізнавання своїх бджіл та ін. Смертельні дози імідаклоприду (препарат «Гаучо» для обробітку насіння (Прим. Ред. ), попадаючи в організм бджоли спочатку викликають атрофію, (відмирання) шлуночка. Від такого ушкодження бджоли-годувальниці не можуть виробляти бджолине молочко для матки і розплоду внаслідок чого сім’я гине.
Переклад із скороченням Зіновія Твердохліб
|