Силу бджолиної сім’ї визначають за кількістю зайнятих бджолами рамок або вуличок. У кожній вуличці налічується від 200 до 300 г бджіл, або 2-3 тис. штук. Сильної сім’єю вважається така, де бджоли займають не менше восьми вуличок, середньої — 6 — 7 і слабкою — п’ять і менше.
Кількість розплоду визначають за кількістю зайнятих їм рамок. Про якість матки роблять висновок по відкладання яєць. Якісні матки відкладають їх суцільним масивом з обох сторін сота без пропусків, починаючи від середини, правильними концентричними колами. Запечатаний розплід повинен мати рівну поверхню. Якщо ж розплід має великі прогалини, строкатий, з нерівномірною поверхнею окремих осередків (горбатий), необхідно встановити причину цього. Це може бути наслідком слабкої сім’ї, нестачі корму, низької температури за відсутності утеплення, занадто розширеного гнізда. Іноді залежить від матки, якщо вона стара або має якісь вади. Таке матку необхідно замінити на перезимували запасних, а при їх відсутності сім’ю приєднати до іншої слабкою.
Запас меду навесні розміщується в основному на крайніх рамках. Кількість його визначають приблизно по площі заповненого сота, враховуючи, що стандартний сот, повністю зайнятий з обох сторін медом, важить 3,5-4 кг. Для точного визначення кількості корму в гнізді можна користуватися пружинними вагами. Від загальної маси віднімають масу сота з рамкою (500 г). Для нормального розвитку бджолиної сім’ї запас корму має бути близько 6-8 кг і 1-2 рамки з пергою. У разі нестачі корму, використовують запасні рамки з медом і пилком, або підгодовують бджіл цукровим сиропом.
Оглядаючи сім’ї, що визначають стан гнізда. Стільники, пошкоджені пліснявою, з плямами проносу і старі видаляють з гнізда, а сім’ю забезпечують якісними запасними. При надмірної вологості в вулику бджолину сім’ю переселяють з повною або частковою заміною сот.
Під час огляду бджолиних сімей в журнал записують стан кожної сім’ї — кількість рамок в гнізді, силу, кількість рамок з розплодом, наявність меду в кілограмах, перги в рамках, якість, рік народження і породність маток, відзначають санітарний стан гнізда.
Після закінчення огляду сімей складають акт головної весняної ревізії за встановленою формою. До акта додають відомість про стан кожної сім’ї бджіл на час ревізії.