Перевезення пасіки бджоляр здійснює у вечірній або нічний час, після припинення літання бджіл. У прохолодну погоду пасіку можна перевозити також удень, але закривши льотки вуликів до вильоту бджіл. При навантаженні на автомашину вулики ставлять льотками назад, по ходу руху. Із собою бджоляр бере лицьову сітку, димар, молоток і цвяхи, щоб у разі необхідності надати бджолосім'ям термінову допомогу.
Після прибуття на місце вулики вивантажують, установлюють їх на кілочки або підставки. Льотки відкривають тільки після того, як бджоли заспокояться.
Перед обльотом бджіл на новому місці рекомендується на прилітні дошки вуликів класти гілки або похилі дощечки. Це допоможе уникнути значного злітання бджіл, тому що на новому місці, особливо на відкритих площах, де відсутні які-небудь орієнтири, бджоли часто блукають, залітають у чужі вулики й відбувається перезаповнення передніх рядів вуликів бджолами із задніх рядів. У результаті цього деякі сім'ї підсилюються, а інші стають слабкими. Відзначається також загибель маток.
Неправильне розміщення пасіки щодо масиву медоносів також може бути причиною сильного нальоту бджіл на чужі вулики. Правильно встановлювати вулики треба вздовж масивів медоносів, а не перпендикулярно до них.
Розташувавши вулики в тому порядку, у якому вони перебували на колишньому місці, можна уникнути всіх перерахованих вище неприємних наслідків.
Після перевезення пасіки бджоли часто бувають сильно озлоблені, й огляд сімей ускладнюється. Причиною такого стану бджіл можуть бути різкі удари під час перевезення, яскраве світло, що пробивається крізь дротяну сітку, блукання й нальоти бджіл. Щоб уникнути такої поведінки бджіл, вулики розміщають серед кущів і дерев, і бджоли будуть значно спокійнішими.
Бджоляр також повинен чітко дотримуватися правил розміщення пасіки щодо сусідніх пасік. Не можна розміщати пасіку на шляху перельоту інших бджіл. Некоректне встановлення пасіки може призвести до зльоту бджіл, сильної бійки між ними й навіть до загибелі деяких сімей.
При дотриманні цих правил бджоли активно працюватимуть на новому масиві медоносів.
Бджоляр повинен заздалегідь підшукувати новий квітучий масив, на якому надалі працюватимуть бджоли.
У сучасних умовах дослідження місцевості можна поставити на планову основу, щоб не кожний бджоляр їздив і підбирав собі місце, а скласти план всієї області й намітити місця для пасік.
|